Czarnuszka siewna znana jest od wieków ludziom na całym świecie. Stosowana była ona już w starożytności, jako lek na wszystko. Nie bez powodu nazywano ją wówczas złotem faraonów. Wierzono bowiem, że jej nasiona są w stanie wyleczyć wszystkie choroby. Obecnie wraca się do stosowania czarnuszki w lecznictwie i w kuchni. Wynika to z jej niezwykłych właściwości, które są bardzo rozległe.

W sklepach można spotkać czarnuszkę pod różnymi postaciami:

 • nasion,
 • oleju tłoczonego na zimno,
 • nalewek,
 • syropów.

Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w nasiona czarnuszki, ponieważ są one najtańsze i mają wiele zastosowań. Większość osób korzysta z nich, jak z przyprawy, jednakże można samodzielnie wykonać nalewkę, czy napar.

Jakie zastosowanie ma czarnuszka siewna nasiona?

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, że bogata jest ona w kwasy tłuszczowe, szereg witamin, biotynę, związki mineralne, białka, flawonoidy, fosfolipidy i inne składniki. Dzięki nim, działa na tak wielu frontach i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Zaleca się jej przyjmowanie wszystkim, nawet dzieciom. Czarnuszkę mogą spożywać również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dobrze jednak, aby najpierw zasięgnęły one porady lekarza prowadzącego. Nie stwierdzono do tej pory żadnych skutków ubocznych stosowania czarnuszki, chociaż niektórzy zalecają, aby raz na kilka miesięcy zrobić sobie krótką przerwę. Więcej dowiesz się na tej stronie.

Jak działa czarnuszka siewna nasiona na nasze zdrowie?

Udowodniono, że roślina ta ma bardzo pozytywny wpływ na wiele układów. Można wymienić między innymi:

Czarnuszka siewna nasiona wspaniale wpływa na cały układ immunologiczny. Wzmacnia naszą odporność na wiele chorób. Okazuje się, że dzięki takiemu działaniu sprawdza się również w terapii chorób autoimmunologicznych, które bardzo ciężko się leczy.

Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dlatego warto ją przyjmować w okresie zachorować na grypę lub zmian pór roku. Można posypywać nią kanapki lub po prostu żuć jej nasiona w ustach.

Poleca się czarnuszkę również przeciwpasożytniczo i przeciwgrzybioczo. Czarnuszka działa oczyszczająco na nasze jelita i sprawia, że wyrównuje się gospodarka bakteryjno-grzybicza, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Poleca się czarnuszkę w nasionach również na wątrobę. Okazuje się, że silnie ją ona oczyszcza i wzmacnia. Można stosować samą czarnuszkę, a idealnie jest ją połączyć z ostropestem plamistym. Warto zaopatrzyć się w kompleks czarnuszki, ostropestu oraz babki płesznik – Hepa Vitale. Zioła te bardzo szybko pomagają oczyścić organizm z toksyn i wzmacniają naszą wątrobę.

Mówi się o wspaniałym działaniu czarnuszki na kobiecy układ rozrodczy oraz na problemy hormonalne. Pomaga ona wyregulować cykl miesiączkowy.

Napary z nasion czarnuszki powinni pić codziennie alergicy i astmatycy, ponieważ działa ona antyhistaminowo i ułatwia im pozbycie się problemu. Już po kilku tygodniach problem alergii znika.

Regularne stosowanie nasion czarnuszki zwiększa ilość hemoglobiny i erytrocytów. Czarnuszkę powinny więc stosować osoby z anemią.
Czarnuszka ma zdolność apoptozy komórek rakowych i polecana jest pacjentom z nowotworami.

Wiele osób stosuje nasiona w walce z nadciśnieniem, kamieniami nerkowymi oraz innymi chorobami.

Szereg zastosowań czarnuszki siewnej jest naprawdę ogromny. Takie nasionka nie są drogie i można je zakupić w większości sklepów ze zdrową żywnością lub zielarskich.

W jaki sposób przyjmować czarnuszkę w nasionach?

Czarnuszka siewna nasiona doskonale zastępuje gumę do żucia. Można stosować każdego dnia kilka nasion i żuć je przez jakiś czas. Poza tym, jest to wspaniała przyprawa, którą można zastąpić zwykły pieprz czarny. Ma lekko ostrawy, cebulowy posmak.

Wiele osób dodaje nasiona czarnuszki przede wszystkim do sałatek, twarożków i kanapek. Można nią posypywać własnoręcznie wypiekane pieczywo, tak robiły kiedyś nasze babcie. Poza tym, czarnuszka nadaje się również do warzyw, kasz oraz do kiszonek. Jej smak uwydatnia walory potrawy i nie zagłusza ich.

Można też zaparzać nasiona i wypijać takie napary. Poza tym, można nimi smarować zmiany skórne lub płukać włosy. Czarnuszka wspaniale wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Jest to naturalna terapia dla każdego. Warto przyzwyczajać do smaku czarnuszki dzieci i podawać im ją każdego dnia profilaktycznie.

9 odpowiedzi do “Stosowanie nasion czarnuszki siewnej i jej wpływ na zdrowie”

 1. Od miesiąca jestem na diecie oczyszczającej wątrobę i znalazłam super przepis na lekki chlebek z nasionami czarnuszki , pycha !

 2. „Wiele osób dodaje nasiona czarnuszki przede wszystkim do sałatek, twarożków i kanapek. Można nią posypywać własnoręcznie wypiekane pieczywo, tak robiły kiedyś nasze babcie. Poza tym, czarnuszka nadaje się również do warzyw, kasz oraz do kiszonek. Jej smak uwydatnia walory potrawy i nie zagłusza ich.”

  Zdecydowanie muszę tę czarnuszkę spróbować!

  1. A żebyś wiedziała 🙂 to w końcu roślina, więc działa na wielu płaszczyznach, nie tak jak leki. I można ją stosować na wiele sposobów, to też spory plus. Czasami dodaję czarnuszki do kanapek itd ale często o tym zapominam więc stwierdziłam, że będę piła zioła HepaVitale, bo mają i czarnuszkę i ostropest i jeszcze babkę płesznik.

 3. A stosuje ktoś na twarz? Słyszałam, że na trądzik bardzo dobrze działa i chciałabym spróbować, ale nie wiem czy pić czy stosować na twarz haha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code